Powrót z bambuko, czyli prywatne skrawki życia Katarzyny Nosowskiej

Katarzyna Nosowska znana jest szerszej widowni jako autorka tekstów piosenek oraz przede wszystkim, jako wieloletnia wokalistka zespołu Hey. Kilka lat temu zadebiutowała także na gruncie literackim swoją pierwszą książką pod tytułem A ja żem jej powiedziała, która spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony czytelników. Rok 2020 również należał do Nosowskiej, ponieważ na rynku wydawniczym ukazała się kolejna jej pozycja, czyli Powrót z bambuko.

Powrót z bambuko to książka osobista, w której Nosowska przedstawia realia swojego dorastania

Książka jest połączeniem pewnego rodzaju eseju z wątkami biograficznymi z życia autorki. Opisując pewne elementy jej rzeczywistości, dorastania w czasach PRL-u, tworzy jednocześnie szerszy kontekst społeczny dla osób, które wychowywały się w podobnym czasie i realiach. Jest to bardzo osobista opowieść o życiu autorki, na które to Nosowska patrzy z dystansu, tworzonego przez upływ czasu. Dojrzała kobieta przygląda się różnym wydarzeniom, jakie miały miejsce, gdy była małą dziewczynką. Surowe wychowanie w bardzo religijnym domu oraz utrwalanie myślenia dziecka w pewnych schematach życiowych spowodowały, że dorosła Katarzyna popełniała wiele błędów i podejmowała decyzje uzależnione właśnie bezpośrednio od tego, co jej wpajano przed laty.

Zabawne i gorzkie anegdoty okraszone solidną dawką humoru

Tytułowy Powrót z bambuko jest opowieścią o tym, że wychowanie, zasady i powinności jakimi otaczano małego człowieka, mogą uczynić go nieszczęśliwym, gdy dorośnie i pójdzie swoją życiową ścieżką. Wychodząc z domu z konkretnym bagażem doświadczeń, Nosowska opisuje nieudane wybory partnerów życiowych, nieukończone terapie oraz naukę mówienia sobie oraz innym definitywnie – nie. Całość okraszona jest typowym dla autorki humorem, pełnym anegdot i ośmieszania bardzo smutnych i trudnych momentów w życiu. Śmiech jest pewnego rodzaju obroną i tarczą, która pozwalała przetrwać wtedy, gdy było naprawdę trudno. Dlatego też taką strategię na potrzeby książki przyjęła autorka.