Olga Tokarczuk kojarzona jest obecnie głównie z literacką Nagrodą Nobla, którą otrzymała w 2019 roku. Jej sukces to jednak nie tylko to wyróżnienie, ale – przede wszystkim – poruszanie swoich czytelników.
O czym pisze Olga Tokarczuk?
Trudno zaklasyfikować treści tworzone przez pisarkę do konkretnej kategorii gatunkowej. Podejmuje się ona wielu tematów, które prezentuje odbiorcy w nieoczywistej formie. Dowodem na to jest fakt, że otrzymała Nagrodę Nobla „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.
Twórczość Olgi Tokarczuk (znajdziesz na tantis) określana jest często jako mieszanka literatury pięknej, science fiction, fantasy i kryminału.
Sukces po 23 latach – literacka Nagroda Nobla dla Polki
W 2019 roku autorka została laureatką Literackiej Nagrody Nobla otrzymując tym samym wiele gratulacji z całego świata. Warto zaznaczyć, że tytuł ten jest niejako symbolem rozsławienia polskiej literatury w świecie. Jego niemałe znaczenie dla kultury kraju nad Wisłą wynika także z tego, że jest to pierwszy Nobel w tej kategorii dla polskiego twórcy od 23 lat. W 1996 roku nagrodę otrzymała Wisława Szymborska.
Nie tylko Nobel, czyli wyrazy uznania dla twórczości Olgi Tokarczuk
Choć to właśnie za sprawą Nagrody Nobla pisarka znalazła się na ustach wszystkich, a jej twórczość zyskała nowe życie, autorka ma na swoim koncie wiele innych nagród oraz tytułów, które plasują ją w czołówce polskich twórców literackich. Jakie wyróżnienia warto tutaj wymienić? Przede wszystkim należy skupić się na poniższych tytułach:
– laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” (Flights),
– dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008) i „Księgi Jakubowe” (2015),
– laureatka Nagrody im. Jana Michalskiego za „Księgi Jakubowe” („Les Livres de Jakób”, tłum. Maryla Laurent) (2018).
Oprócz tego pisarka może poszczycić się tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Honorowej Obywatelki Wrocławia, Warszawy i Krakowa.